Domain (Alan Adı)

Font Boyutu: - +
print

İnternet teknolojisinin birinci adımı olan domain (alan adı) sizi kullanıcılara ulaştırır. İnternet sayfası düşünen her kullanıcı ilk önce doman (alan adı) düşünmeli daha sonra web alanı satın almalıdır.

Domain ( Alan Adı ) Düşünen bir kullanıcı aşağıdaki uzantıları dikkate almalıdır.

com: Firmalar ve ticari işletmeler, ticari ürünler için uygundur İngilizce commercial kelimesinin kısaltmasıdır, "ticari" anlamındadır.

com.tr : Türkiyede Bulunan Firmalar ve ticari işletmeler, ticari ürünler için uygundur. OD İngilizce commercial kelimesinin kısaltmasıdır, "ticari" anlamındadır.

net: internet servis sağlayıcılar için uygundur. İngilizce network kelimesinin kısaltmasıdır, "ağ, şebeke" anlamındadır.

edu: Eğitim kurum ve kuruluşları için uygundur, "education" kelimesinin kısaltmasıdır.

gen: Kişisel ve kurumsal başvurular için uygundur, "generation" kelimesinin kısaltmasıdır.

gov: Devlet kurum ve kuruluşları içindir, "goverment" kelimesinin kısaltmasıdır.

mil: Askeri kurum ve kuruluşlar içindir, ingilizce "military" kelimesinin kısaltmasıdır.

nom: Bireylerin kullanımı için uygundur.

org: Kar amacı gütmeyen siteler için uygundur. İngilizce organization kelimesinin kısaltmasıdır, "örgüt, organizasyon" anlamındadır.

Yukarıda verilen uzantılardan birini tercih eden bir kullanıcı örneğin siteadresi.com , siteadresi.net , siteadresi.com.tr gibi yıllık olarak satın alır. Alan adları yıllık olarak satın alınır. Alınan alan adı her yıl güncelemesi yapılmadığı taktirde başka bir kullanıcı tarafından satın alınabilmektedir.

Lütfen Flash Player 9 Yükleyiniz !

Get Adobe Flash player